My Book of Answers av Ken Hensley, er nå tilgjengelig i ymse format. Klikk her for å høre den på Spotify! Foto: Album cover
Ken Hensley, som dessverre gikk bort 4. November 2020, rakk akkurat å gjøre ferdig sitt 11. solo studie album før sin død.
My Book Of Answers åpner opp med "Lost" (My Guardian) tøff start, kan minne litt om nyere Deep Purple, fengende riffing og vokalen er bra. Andre spor ut er "Right Here Right Now", en fengende og poppete låt, med litt Rick Wakeman - “Return to the Centre of the Earth” sound over seg.
"The Cold Sacrifice" starter bra, har også litt nyere Deep Purple vibber, flott låt med flere herlige partier som glatt hadde blitt en gjenganger live. "The Silent Scream" enda en låt i samme gate. Det som skiller seg veldig ut med denne låten er at den har en særdeles vakker vokal melodi i refrenget.
Neste ut er "Cover Girl". Smak og behag... Personlig syns jeg den var fryktelig kjedelig, men har ingen problem med å forstå at dette er en låt mange andre kan like. Neste spor, "Light The Fire" (In My Heart), havner litt i samme kategori som forrige låt, men denne har mere dybde og sjel over seg. Den er vakker og mere genuin, da teksten i seg selv avslører en åpen selvbiografisk nostalgi. "Stand" (Chase The Beast Away) en tredje ballade på rad. Låten i seg selv er flott og teksten er sterk. Fjerde balladen på rad, "My Darkest Hour". Igjen, flott låt og alt det der, men litt spesiell måte å sette sammen ett album på. Med fire ballader i en klase i midten, blir det muligens litt sutrete. Det for så være.
"Suddenly" er siste offisielle spor. Igjen en rolig start, men den høres ut som den bygger seg opp til noe større. Plutselig var vi tilbake på 80 tallet stilmessig. Den har partier i seg som glatt kunne vært på Uriah Heep - Abominog, selv om Ken Hensley ikke var med på det albumet.
Jeg synes det er overaskende hvor ung stemmen hans hørtes ut, og hvor sterke låtene er for en mann på 75. Man kan høre mye Uriah Heep sjel i låtene.
The Book Of Answers er en fin avskjed og takk for seg, selv om sammensettingen av låtene var litt spesiell, så var det ett solid album.
Personlige favoritter "Light The Fire" (In My Heart) og "Lost" (My Guardian)
Score 8/10