Det er dette Ravnedalen er skapt for! Circus, konserter og festivaler. For en stemning og atmosfære!.Foto: Svend Erik Larsen
I ekte sirkusstil stod konfransieren på scenen iført sirkusdirektøruniform og liret av seg dårlige vitser, presentasjoner av artister og en egenkomponert sang om kvelden. Herfra kunne det bare gå oppover humret vi, og det gjorde det virkelig.
I Ravnedalen er det en egen atmosfære. Man går på en måte inn i en stor gryte av en park, som bare oser sørlandsidyll og sommerfest. Allerede fra inngangspartiet hørte man glade mennesker nynne på musikken de skulle høre i god symfoni med et og annet ivrig blikk etter hvor ølsalget var.
Kristiansanderne var klare, Ravnedalen skulle inntas.
Først ut på hovedscenen var Australske Xavier Rudd. Han spiller noe laidback musikk som fikk noen til å danse rolig fremme foran scenen, mens resten satt på tepper eller lignende rundt på gresset og bordene som var satt frem. Det skal jo ikke alltid like mye til for å få glade sørlendinger på sommerfest til å juble, men den stemningen som var der da de dro frem didgeridooen var virkelig magisk. Folk danset, jublet og koste seg glugg i hjel, og det virket det jammen som om australieneren også gjorde.
Dagny var debutant i Kristiansand og kunne fortelle at hun hadde gledet seg stort. Hun hadde publikum med seg fra starten og dro stemningen ofte til topps. Det var allsang, bra leveranse av musikken hennes og en vanvittig sterk vokal. Det var kanskje første gang hun besøkte oss, men vi håper ikke det blir siste.
Det er nok mange hjerter det rev litt ekstra i da Sondre Justad entret scenen. Han er 26 år, sjarmerende som bare juling og synger sanger som virkelig treffer oss. Han fikk hele Ravnedalen til å skåle med han der han stod på scenen og det var full allsang på sanger som «Riv i hjertet» og «Tilbake». Sondre Justad var virkelig en publikumsfavoritt og leverte såpass bra at det var få som sto stille foran scenen; enhver dansefot røsket litt ekstra.Highasakite leverte et lysshow og en musikk som gjorde at hele Ravnedalen kunne vært tatt ut ifra en eventyrbok. Det var helt magisk med noen litt mørke popsanger med tilhørende lysshow som fikk publikum til å måpe til tider. Ingrid Håvik leverte en noe melankolsk og utrolig sterk vokal som gjorde sangtekstene levende og veldig fine.
Det at Circus Ravnedalen ikke er et fast arrangement hver sommer, men at dette var første og siste gang, var noe jeg hørte svært mange si de var lei seg for. Hele atmosfæren, knallgode artister, god mat, solskinn hele kvelden og lysshowet til Highasakite gjorde hele kvelden til et summasumarum av en helaften og vi var mange som kunne ønske vi kunne legge arrangementet fast inn i kalenderen vår hver sommer.
Circus Ravnedalen, vi vil mimre og savne dette. Takk for en herlig lørdagskveld som sto til all forventning og enda litt til!