| Feature | Mark Knopfler |
| Dato | 08.06.2015 |
| Venue | DNB Arena |
| Publikum | ca. 5000 - utsolgt |
Bare 2 dager etter en kald og våt opplevelse på «Herlige Vaulen» var vi igjen klar for ny konsert. Vi fikk gleden av å dekke konserten til Mark Knopfler i DNB arena. Sjelden har vi blitt bedre mottatt av noen arrangør, hvor presseansvarlig selv fulgte oss inn og viste oss hvor vi kunne fotografere fra, og hvor pressetribunen var.
Vi fikk tildelt en plass ute på ene siden, noe som gjorde at vi ikke fikk så mange forskjellige bilder i løpet av de to sangene som vi fikk lov å fotografere. Men vi fikk oppleve en fantastisk artist med et bra band, som besto av hele 7 musikere som spilte det meste fra, slagverk, tangenter, gitarer, fiolin, kontrabass, og diverse fløyter.
Mark Knopfler har vært på turne siden 15. mai, og Stavanger var første stopp i Norge, så skulle han videre til Bergen og Trondheim.
Mye av musikken var fra han siste plate «Tracker» som kom ut i år, også en del var fra forrige utgivelse «Privateering» fra 2012.
Åpningsmelodien var «Broken Bones» som er en rolig låt, som går over til «Corned Beef City» hvor bottlenek’en ble flittig brukt.
Deretter gikk det slag i slag med sanger som «Privateering» som veksler mellom følsom gitar og noe råere tromme og felespill. Og «Song for Sonny Liston» før kveldens først gamle kjenning «Romeo and Juliet» ble vakkert fremført til publikums store jubel. Også «Sultan of Swing» får publikum til å juble i salen.
Det er tydelig at mange liker det gamle best, men også de nyere melodiene får god respons.
Mark Knopfler gjør ikke mye av seg på scenen, bortsett fra det musikalske, men måten han traktere de mange forskjellige gitarene på er fortsatt brilliant.
Fra pressetribunen har vi god oversikt over den fullsatte salen, og det er ikke få mobiltelefoner som lyser blant publikum. Så det blir nok en del statusoppdateringer på de sosiale mediene i løpet av konserten.
Konserten varer nesten i 2 timer før de takker for seg og forlater scenen, men kraftig applaus lokker dem tilbake for et par ekstranummer. De fremfører kveldens siste «Dire Straits» låt, som er «So Far Away», før «Pipes To The End», en gitar og fløytekombinasjon, avslutter det hele.
Publikum går ut i den lyse junikvelden, godt fornøyde med kveldens forestilling.
-Janet R Johnsen