Solfestuka
Solfestuka er en av de viktigste og kjæreste kulturarrangementene i Longyearbyen. Gjennom en hel uke i begynnelsen av mars feirer vi solas tilbakekomst med en mengde arrangementer, som for eksempel utstillinger, konserter, revy og ulike utendørsarrangement. Solfestuka er en av de viktigste og kjæreste kulturarrangementene i Longyearbyen. Gjennom en hel uke i begynnelsen av mars feirer vi solas tilbakekomst med en mengde arrangementer, som for eksempel utstillinger, konserter, revy og ulike utendørsarrangement.
Vinteren på Svalbard er lang, kald og mørk og i hele fire måneder venter vi før sola kommer og skinner ned på oss som bor her. Når sola kommer 8. mars samles vi ved den gamle sykehustrappa på Skjæringa i minuttene før sola viser seg. Med sang og jubel deler vi den gode opplevelsen. Det het at "sola var erklært tilbake i Longyearbyen da solstrålene nådde frem til trappa ".
Begivenheten synliggjør Svalbard på en flott måte og trekker både turister, media og tidligere fastboende til Longyearbyen i denne perioden.